سه شنبه, 04 ارديبهشت 1403

نحوه ی بازپرداخت تسهیلات دریافتی در طول مدت استقرار چگونه است ؟

بر طبق آیین نامه استقرار مرکز رشد ، واحدهای فناور موظفند بعد از اتمام مدت زمان استقرار در هر مرحله (پیش رشد، رشد) و پس از اتمام زمان تنفس، بدهی خود را در مدت زمان تعیین شده بازپرداخت کنند. حداکثر زمان تنفس و بازپرداخت ۱ و ۳ سال می باشد که با توجه به عملکرد و میزان بدهی واحد فناور توسط شورای مرکز رشد تعیین می شود.

شرایط پذیرش واحدهای فناور در مرکز رشد چیست ؟

به طور کلی وجود اهداف مدون و طبقه بندی شده، وجود تیم کاری و دارا بودن نیروی متخصص، داشتن سیاست گروه در تامین دانش فنی، نوآوری و سطح فناوری طرح، داشتن اطلاعات بازار و ابعاد مالی در دوره پیش رشد و برای ورود به دوره پیش رشد پویایی و رشد واحد فناور از لحاظ فنی و توسعه فناوری می‌باشد.

حداکثر زمان مجاز استقرار واحدهای فناور در مرکز رشد چقدر است ؟

مدت زمان استقرار واحدهای فناور در دوره ی پیش رشد ۶ ماه (حداکثر ۹ ماه) و در دوره رشد ۳ سال ( حداکثر  ۵ سال )، می باشد

چه نوع آموزش هایی در مرکز رشد به واحدهای مستقر ارائه می شود ؟

مرکز رشد دوره های آموزشی عمومی مرتبط با کسب و کار مانند اصول علمی بازاریابی، قوانین حقوقی و قراردادها، نگارش طرح تجاری ، اصول اولیه قانون تجارت، مدیریت و کنترل پروژه، قوانین مالیاتی و … را برگزار می کند.

تفاوت واحدهایی که در پارک علم و فناوری و مرکز رشد پذیرش می شوند چیست ؟

واحدهایی که در پارک پذیرش می شوند باید علاوه بر داشتن سابقه و تجربه مناسب از توانایی مالی مناسب برای استقرار در ساختمان های چند مستاجره و یا ساخت و ساز در زمین های پارک برخوردار باشند.در حالیکه واحدهای مستقر در مرکز رشد عموما سالهای اولیه راه اندازی را طی می کنند و برای رشد و ورود به بازار تکنولوژی، نیاز به حمایت های مالی و پشتیبانی مرکز رشد دارند.

ایده هایی که در مرکز رشد فناوری پذیرفته می شوند باید دارای چه ویژگی هایی باشند ؟

مرکز رشد از ایده هایی حمایت می کند که مبتنی بر فناوری باشند و ضمن داشتن توجیه اقتصادی از پتانسیل بازار مناسبی نیز برخوردار باشند.

طرح تجاری (Business Plan) چیست ؟

طرح تجاری شامل چشم انداز، ماموریت، اهداف و برنامه های یک شرکت در راستای اجرای ایده ی فناورانه از مرحله تحقیق تا تولید و بازار محصول می باشد. در این طرح اقدامات واحد فناور از مرحله ارائه ایده تا مرحله تجاری سازی آن از جنبه های مختلف به دقت مورد بحث قرار می گیرد.

تعهدات شرکتها در قبال امکاناتی که در اختیار آنها گذاشته می شود چیست؟

شرکت‌ها موظفند قوانین وضع شده برای استقرار در مرکز رشد را پذیرا باشند. شرکتهای مستقر به هنگام عقد قرارداد متعهد می شوند که پس از خروج کلیه اعتبارات دریافتی را با شرایط در نظر گرفته شده توسط شورای مرکز با ز پرداخت نمایند. همچنین شرکت ها موظفند گزارش عملکرد و پیشرفت خود را بر طبق برنامه زمانبندی جهت ارزیابی به مرکز رشد ارائه دهند.